SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ask 6376067
*
nr 637 6067
Ask
med lock, Silver, Jörgen jensen, Stockholm, 1936, höjd: 9, diameter: 10
Utrop:
2.500 kr
Såld:
2.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 april 2010
kl 19:31:36
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/4 19:25:57
1
Vinnande bud
- Tema
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ask jörgen jensen lock silver stockholm ädelmetall
-
7114 Ask
med lock, Lack med pärlemo. Längd: 35 cm, djup: 26..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:13
-
2034 Askfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:49
-
7172 Flaskschatull
1800-tal, med 3 st flaskor, mahogny. Längd: 22 cm,..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:21
-
8070 Glasservis
8st+ 8st+ 8 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige...//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:37
-
7087 Konstglas
3 delar, Kosta Boda, Hydman Vallien/B Vallien/K En..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:09
-
8382 Masker
2 st. Längd: 22-33 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:28
*
Ask
nr 637 6067
Ask
med lock, Silver, Jörgen jensen, Stockholm, 1936, höjd: 9, diameter: 10
Utrop: | 2.500 kr |
---|---|
Såld: | 2.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 26 april 2010 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/4 19:25:57 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ask jörgen jensen lock silver stockholm ädelmetall
-
7114 Ask
med lock, Lack med pärlemo. Längd: 35 cm, djup: 26..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:13 -
2034 Askfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:49 -
7172 Flaskschatull
1800-tal, med 3 st flaskor, mahogny. Längd: 22 cm,..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:21
-
8070 Glasservis
8st+ 8st+ 8 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige...//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:37 -
7087 Konstglas
3 delar, Kosta Boda, Hydman Vallien/B Vallien/K En..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:09 -
8382 Masker
2 st. Längd: 22-33 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:28